Dissimilisfestivalen 2025: En helg med musikk, mangfold og magiske øyeblikk
11 juni 2025
Denne helgen gikk den årlige Dissimilisfestivalen av stabelen – en fargerik folkefest fylt med musikk, glede og ekte inkluderingskraft. Festivalen er et høydepunkt i året for mange, og i år var vi i Ecura BPA stolte av å være til stede og oppleve den unike stemningen på nært hold.
Hva er Dissimilis?
Dissimilis er en kulturorganisasjon og kompetansesenter som jobber for å sikre kunstnerisk og kulturelt mangfold i samfunnet. De tilbyr opplæring, aktivitet og fellesskap for barn, unge og voksne med utviklingshemming og funksjonsnedsettelser. Visjonen er enkel, men kraftfull: Alle skal ha mulighet til å uttrykke seg gjennom kunst og kultur – uavhengig av funksjonsevne.
Ecura BPAs daglige leder, Kjetil Ørbeck, er styreleder i Dissimilis, og vårt engasjement for inkludering og likestilling gjør samarbeidet naturlig og meningsfullt.
En viktig del av Musikkfest Oslo
Som tidligere år var Dissimilisfestivalen en del av Musikkfest Oslo på lørdagen, og Dissimilisscenen var en av få scener tilrettelagt som familiescene – med aktiviteter og opplevelser for både store og små.
I løpet av helgen samlet festivalen et stort antall personer med utviklingshemming og funksjonsnedsettelser på scenen. De bidro med musikk, dans, humor og ekte formidlingsglede. Fra hele landet kom Dissimilis-band og artister for å delta og sette sitt preg på scenen – og det gjorde de til fulle.
Mustang Sally og magiske øyeblikk
Et av festivalens store høydepunkter var da Else Kåss Furuseth entret scenen sammen med flere fra A-laget, hvor de sammen fremførte Mustang Sally til stor jubel fra publikum. Øyeblikket oppsummerte mye av det Dissimilisfestivalen handler om – fellesskap, overraskelser og ren musikkglede.
I tillegg til sceneshowene kunne publikum glede seg over aktivitetsboder med ansiktsmaling, festivalburgere og mye mer. Det var kort sagt en helg full av varme møter, frivillig innsats og kulturelle uttrykk – alt i inkluderingskraftens tegn.
Inkludering i praksis
Dissimilisfestivalen minner oss på hvor viktig det er å skape arenaer der alle kan delta, uttrykke seg og bli sett. For oss i Ecura BPA er dette helt i tråd med våre verdier og vårt overordnete mål om at alle skal få fylle hverdagen med meningsfulle aktiviteter og inkluderes i samfunnet på lik linje. Derfor var det ekstra givende å få være til stede og heie på alle de dyktige artistene som tok scenen – og publikum – med storm.
Vi gleder oss allerede til neste år!